Fonksiyonel Tıp

Genel

Fonksiyonel Tıp

Fonksiyonel Tıp Doktoru Kimdir?

Fonksiyonel tıp doktorları, karmaşık hastalıkların temel nedenlerini bulmak için özel eğitim ve teknikler kullanır. Bir duruma neden olan birden çok faktörü araştırabilirler veya bir belirtiye neden olan birden çok duruma bakabilirler. Fonksiyonel tıpta bir doktor, fiziksel, zihinsel, duygusal ve hatta bazen ruhsal sağlığınızın tam resmini göz önünde bulundurarak bütünsel olarak çalışır.

Diyet, genetik, hormonal değişiklikler, reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer yaşam tarzı bileşenleri gibi faktörleri göz önünde bulundururlar. Bu tür bir doktor, geleneksel tıbbi tekniklerle kolayca yönetilemeyen kronik hastalıkları olan kişiler için ideal olabilir.

Fonksiyonel Tıp Doktoru Ne Yapar?

Fonksiyonel tıp doktorları, bir hastalığın temel nedenlerini belirlemek için tüm geçmişinize bakar. Genellikle sizinle geleneksel doktorlardan daha fazla zaman geçirirler. Hastalık ve genel yaşam tarzınız hakkında ayrıntılı bilgi toplarlar.

Fonksiyonel bir tıp doktoru şunları sorabilir:

Semptomların zaman çizelgesi

Uyku düzenleri

Egzersiz alışkanlıkları

Beslenme

Stres kaynakları

Kişisel ilişkiler

Duygusal iyilik hali

Ardından, kronik durumlara katkıda bulunabilecek birçok faktörü yönetmek için bir tedavi planı hazırlarlar. Reçeteli ilaçlar, takviyeler veya diğer tedavileri içerebilir.

Son olarak, tedavinin ilerlemesini takip eder ve gerektiğinde değişiklikler yaparlar. Fonksiyonel tıp yaklaşımı, her tedavi o kişinin özel hastalığına göre ayarlandığından, her kişi için farklıdır.

Fonksiyonel tıp doktoruyla olan ilişkiniz de birinci basamak doktorunuzla olandan farklı olabilir. İşlevsel Tıp Enstitüsü’ne göre, bu daha işbirlikçi bir ortaklıktır: doktor, durumunuz ve tedavinizle ilgili olarak seçimlerinizden sizi sorumlu tutarken, girdilerinizi dikkate alır.

Etiketler :

Bunu Paylaş :

doc-dr-muhammed-keskin-kimdir

Doç.Dr. Muhammed Keskin

Bize Ulaşın

MEDICAL PARK GÖZTEPE