Endokardit (Kalp Kapağı İltihabı)

Kalp Sağlığı ve Hastalıkları

Endokardit (Kalp Kapağı İltihabı)

Endokardit (kalp kapağı iltihabı)

Endokardit Nedir?

Kalbimizin içini bağ dokusu bir zar şeklinde sarar. Bu yapıya endokard denir yani kalp içi. Kalp kapakları da bu dokunun bir parçasıdır. Eğer endokard yüzeyi tamamen mikroptan korunmuştur, eğer bu yüzey mikrop kaparsa buna kalp iltihabı veya infektif endokardit denir.bu yapı içinde kalbin kapakçıkları da olduğu için aynı zamanda kalp kapakçıkları da mikrop kapmış olur. Aslında yaygın bir hastalık değildir. Nadir görülür, bir yılda görülme sıklığı yüzbin kişide 3-10 arasında değişir.bu gruptaki hastalar daha yaşlı ve daha çok farklı hastalıkları olan kişilerdir. 

Bu hastalar tek ve benzer şikayetlerle doktora başvurmazlar. Hastalar çok farklı şikayetler ve belirtilerle gelebilirler. Bu nedenle doktorların gözünden kaçabilir ve tanı konunamayabilir. Böylece tedavi gecikir ve hastanın durumu daha da kötüleşir.bu hastaların büyük çoğunluğunda sebebi bulunamayan ateş ve/veya kanda mikrop bulguları vardır.bazen hastalar direkt olarak felç ile başvururlar. Bazen de kol veya bacakta damar tıkanıklığı şikayetleri oluşur.  

Kimler risk altındadır?

  • Daha önce bu hastalığa yakalanıp, tedavi olanlar
  • Kalp içinde protez kapak ameliyatı olanlar
  • Kalp kapak hastalıkları
  • Doğuştan gelen kalp hastalıkları
  • Damar içinde yabancı cisim olanlar
  • Damardan uyuşturucu alanlar
  • Damar içi kateteri olanlar
  • Bağışıklığı baskılanmış olanlar
  • Diş veya diğer organlardan ameliyat olanlar 

Nasıl tedavi edilir?

İlaç ile tedavi

Endokardit tedavisi için bir ekip gerekir. Bu ekipte kalp cerrahı, kardiolog, mikrobiyoloji uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve radyolog bulunmalıdır.

Hastanın klinik durumu uygun ve acil bir ameliyat düşünülmüyorsa antibiyotik tedavisi başlanır ve kültür alınır ve kültür sonucuna göre antibiyotik değiştirilir. Antibiyotik seçimi önemlidir, hastanın kliniğinin durumu, aciliyeti, hastanın vücudunda yapay bir cisim olması, kateter mecudiyeti, protez kalp kapağının mevcudiyeti ayrıca kişinin antibiyotiğe allerjisi ve antibiyotiğe duyarlılığı önemlidir. Antibiyotik damardan verilmeli ve genellikle ikili veya üçlü antibiyotik karışımları yapılmalıdır.

Tedavi süresi en az dört veya altı hafta olmalıdır. Bazı hastalarda tedavinin ilk 2 haftası hastanede kalan haftalar evde olabilmektedir. Çünkü endokardite bağlı kötü gidişat genellikle hastalığın ilk 2 haftasında ortaya çıkar.

Her mikroba karşı verilen antibiyotik cinsi ve süresi değişiktir. Örneğin, süt ve süt ürünleriyle bulaşan brusella mikrobu için en az 3-6 ay süreyle antibiyotik tedavisi gerekmektedir. Mantara bağlı endokarditte ise ölüm oranı çok yüksektir ve antibiyotik tedavisi beklenmez, hasta ameliyata alınır ve kalp kapakları değiştirilir.

Ameliyat ile tedavi

Antibiyotik tedavisine rağmen, endokarditli hastaların neredeyse yarısı ameliyata ihtiyaç duyar. Ameliyat yapılma nedeni:

1-      Kalp yetmezliğine yol açan kalp kapak bozukluğu

2-      Antibiyotiğe cevap vermeyen ve düzelmeyen yaygın enfeksiyon

3-      Beyne veya diğer organlara giden pıhtı ve emboli

Etiketler :

Bunu Paylaş :

doc-dr-muhammed-keskin-kimdir

Doç.Dr. Muhammed Keskin

Bize Ulaşın

MEDICAL PARK GÖZTEPE